Jak mądrze zarządzać pieniędzmi?

Czy wiesz, że zrządzanie pieniędzmi może być proste?

Mateusz Skorupa

Zarządzanie pieniędzmi może być niezwykle proste, pod warunkiem, że wiesz jak to robić. W tym artykule opiszę metodę zarządzania własnym budżetem, którą możesz zastosować natychmiast!

Sekretem ludzi bogatych nie jest umiejętność zarabiania pieniędzy, lecz umiejętność zarządzania nimi. Podobnie jest w przypadku ludzi biednych, którzy nie są biedni dlatego, że za mało zarabiają, ale dlatego, że nieumiejętnie wydają swoje pieniądze. Jeśli nie nauczysz się zarządzać swoimi pieniędzmi, to nie ma znaczenia ile będziesz zarabiał, ponieważ i tak wszystko stracisz.

 

Jak zarządzać swoimi pieniędzmi w praktyce?

„Nie zarządzam swoimi finansami, bo nie wiem jak.” „Jak będę mieć więcej pieniędzy, to będę oszczędzać” – to popularne wymówki. Oto metoda, dzięki której zaczniesz lepiej zarządzać pieniędzmi.

Na szczęście istnieje metoda, która obala wszelkie wymówki. Została opracowana przez T. Harva Ekera i opisana w książce Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”.

Metoda 6 słoików Harva Ekera

Polega na dzieleniu wszystkich swoich dochodów na konta według odpowiednich proporcji procentowych:

55% – konto bieżących wydatków – pieniądze na comiesięczne wydatki takie jak jedzenie, ubrania, rachunki, paliwo itd. Wydajemy całą kwotę co miesiąc.

10% – konto wolności finansowej – pieniądze na inwestycje, potrzebne, aby stworzyć sobie pasywny dochód. Wydajesz, kiedy chcesz inwestować, nie inwestujesz – po prostu odkładasz.

10% – konto edukacji – żeby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie niezbędna jest ciągła edukacja, dlatego te pieniądze będą wydawane na bieżąco na szkolenia, kursy, książki.

10% – konto przyjemności – to ulubione konto osób, które uwielbiają wydawać pieniądze na wszystko, co przyjdzie im do głowy i ich uszczęśliwi. Tę kwotę trzeba obowiązkowo wydać co miesiąc na wszelkie nasze zachcianki.

10% – konto długoterminowych oszczędności – pieniądze na przyszłe wydatki. Chcesz pojechać na egzotyczne wakacje lub kupić nowy telewizor? To właśnie z tego konta sfinansujesz te rzeczy.

5% – konto dobroczynności – idea jest taka: co z siebie dajesz to do Ciebie wraca pomnożone. Ważne, by z pomocą tej kwoty czynić dobro dla innych ludzi. Pieniądze do wydania co miesiąc np. na cele charytatywne.

Sposób na oszczędzanie pieniędzy w praktyce?

Wystarczy, że podzielisz swoje wynagrodzenie na 6 kont bankowych. Większość kont bankowych jest darmowa, lub są na nich niskie opłaty rzędu 1-3 zł, lub  tych opłat można w prosty sposób uniknąć!

Santander >>> zakładam konto <<<

PKO BP >>> zakładam konto <<<

Alior Bank >>> zakładam konto <<<

BNP Paribas >>> zakładam konto <<<

mBank >>> zakładam konto <<<

Millenium >>> zakładam konto <<<

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *